środa, 4 grudnia 2013

WYWOŁAJ WLEŃ! - wernisaż wystawy powarsztatowej

Pod koniec listopada 2013 roku w Galerii im. Michała Fludra odbył się wernisaż wystawy fotograficznej Wywołaj Wleń. Wernisaż był uwieńczeniem projektu o tym samym tytule, którego byłam pomysłodawcą i realizatorem.


Na wystawę składają się prace fotografów – amatorów z Wlenia, którzy za pomocą wymagającej techniki – fotografii analogowej przedstawili Wleń – miejsce swojej tożsamości lokalnej.
Udział w warsztatach fotografii analogowej – na które składał się plener, zagadnienia teoretyczne dotyczące fotografii, optyki, kompozycji, praca w ciemni i wystawa – dla uczestników był niezwykłym doświadczeniem z wielu powodów. Po pierwsze – pierwszy raz zetknęli się z pracą w ciemni, technologią fotografii analogowej, po drugie – podczas pleneru towarzyszył im namysł nad pokazaniem – wywołaniem Wlenia przy użyciu klasycznych form fotografii, co wcale nie jest proste i niekoniecznie musi się zakończyć sukcesem. Dziś każdy "jest fotografem" – masowość fotografii cyfrowej, jej dostępność i wszechobecność sprawia, że mamy poczucie, że pstryknięte zdjęcie jest fotografią. Tej uważności, powściągliwości, determinacji i konsekwencji uczyli się "adepci" warsztatów.


Warsztaty odbyły się na przełomie października – listopada 2013 w Ośrodku Kultury, Sportu i Turystyki we Wleniu. Mogły zostać zorganizowane dzięki zaangażowaniu społecznemu i współpracy między lokalnymi partnerami ale także dzięki moim kompetencjom merytorycznym.

Podczas wernisażu fotograficzną impresję o Wleniu zaprezentowali: Dominika Romanowska, Marek Zając, Przemysław Zatylny oraz ja, czyli pomysłodawczyni pomysłu i kurator wystawy w jednej osobie. Prace wzbudziły wiele ciepłych emocji i entuzjazm, coraz bardziej wzmacniając społeczną lokalność w przekonaniu, że Wleń jest miejscem niezwykłym, inspirującym, tajemniczym, pięknym. Jesteśmy dumni, że tu jest nasze miejsce! Wernisaż był też doskonałą okazją, by zaprezentować wszystkich twórców i inicjatywy realizowane w ramach projektu. 

Z dumą ogłaszamy, że mieszkańcy Wlenia wzięli sprawy w swoje ręce! W projekcie realizowanym przez Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki Moje miejsce jest tutaj! Wleń 2013 we współpracy ze środowiskiem lokalnym, opracowano interesujące działania, które przeprowadzone zostały na przełomie września – listopada 2013.

tekst: Karolina Komsta / afa / II rok / stacjonarny
zdjęcia: Karolina Komsta, Przemysław Zatylny, Dominika Romanowska, Marek Zając

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.