piątek, 21 lutego 2014

Spotkanie z Krzysztofem Gierałtowskim / Wernisaż wystawy Jakuba Kamińskiego

Choć zbliżamy się coraz bardziej do tej, już pewnie wytęsknionej przez niektórych, pory roku - wiosny - dziś wrócimy na chwilę do mroźnego stycznia. 31.01.2014 w naszej szkole miały miejsce dwa wydarzenia, oczywiście związane z fotografią.

Pierwszym w kolejności był wernisaż wystawy prac Jakuba Kamińskiego, młodego wrocławskiego fotografa (ale urodzonego w Strzelcach Opolskich).


Jakub Kamiński jest absolwentem wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Swoje prace wystawiał w takich galeriach, jak Domek Romański (Wrocław), Leica (Warszawa), Firlej (Wrocław) czy w, również wrocławskim, BWA. Na ścianach naszej szkoły został zaprezentowany cykl pt. "Fotografie".

"Marian Schmidt, analizując definicję fotografii humanistycznej, mówił o poezji samotnego spacerowicza. Bardzo przypadło mi do gustu to sformułowanie, gdyż niezwykle trafnie wyraża to, czym jest dla mnie fotografowanie. Sądzę, że należy je rozważać w kategoriach intymnych lub, mówiąc mniej dosadnie, indywidualnych. Dla poety własna twórczość jest z pewnością poruszająca, ale niekoniecznie każdy musi być na nią wrażliwy w tym samym stopniu. Dlatego zdaję sobie sprawę, jak niewielkie poruszenie jestem w stanie wywołać u odbiorców, jednak nie mogę darować sobie zrobienia tego czy innego zdjęcia. Lubię miasto, ludzi i ich ślady. Takie mgnienia utraconego czasu, o których pisała Susan Sontag. 
Zdjęcia, które robię, nie stanowią spójnego, w sensie problemowym, cyklu. To raczej pojedyncze klatki, powstałe w tak zwanym międzyczasie. Zwykle nie planuję niczego; cytując Sontag, z zadowoleniem przyjmuję nieprzewidziane zdarzenia. Uleganie i reagowanie na to, co się przede mną odbywa, sprawia mi dużo przyjemności."

Na wernisażu obecny był również sam Krzysztof Gierałtowski, jeden z czołowych reprezentantów polskiej fotografii współczesnej. Jego wizyta we Wrocławiu związana była z obchodami swoich 75. urodzin i, jednocześnie, 50-lecia pracy twórczej. Spotkanie zatytułowane "Przeciw portretowi antropometrycznemu" miało charakter otwarty.


tekst: Ania Nowacka / afa / marketing
zdjęcia: Jakub Piątek

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.