środa, 30 kwietnia 2014

331 dni

Film "331" dni, to animowany film eksperymentalny, który łączy trzy techniki zdjęciowe: time lapse, stop motion i klasyczne ujęcia wideo.

Większość ujęć powstała poprzez zamontowanie aparatu w różnych miejscach mieszkania i ustalenie odstępu czasu między kolejnymi zdjęciami. Niektóre sceny wymagały fotografowania przez kilka godzin, inne przez kilka dni. Najdłuższe ujęcie nagrywane było przez miesiąc. Następnie powstałe zdjęcia potraktowane zostały jak klatki filmu – są zapisane i odtwarzane z prędkością 25 klatek na sekundę (w części ujęć 12,5 kl./s). W ten sposób czas, jaki obejmuje akcja filmu (331 dni) został "zagęszczony" do niespełna siedmiu minut.

Niektóre fragmenty filmu zostały zrealizowane w technice stop motion. W ujęciach tych animowany przedmiot zmieniany jest minimalnie pomiędzy kolejnymi zdjęciami, więc szybkie odtwarzanie tych zdjęć daje złudzenie ruchu.

Obrazowi towarzyszy dźwięk, na który składają się odgłosy mieszkania, dźwięki mniej konkretne, kojarzące się z obrazem, a całości dopełnia utwór "Tête et queue du dragon" Luca Ferrari. Jest to elektroniczna muzyka abstrakcyjna, która stanowi niesamowity kolaż dźwięków. Muzyka o takiej formie pozwala odrealnić obraz filmu, dzięki czemu tak złożony technicznie film przestaje być jedynie technicznym procesem.
Animacja pozwala dostrzec w rzeczywistości, którą obserwujemy na co dzień coś, co nasza percepcja pomija. Z reguły w odbiorze świata zwracamy uwagę jedynie na wyraźne wydarzenia, pomijając te dyskretniejsze niuanse, o których opowiada film. Żeby je dostrzec, trzeba odpowiednio spreparować rzeczywistość - można na przykład przyśpieszyć upływ czasu. Dopiero wtedy owe szczegóły staną się widoczne.


tekst i animacja: Piotr Mazur / "stara" afa / absolwent

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.